Aastaid arvasid teadlased, et mõned inimesed sünnivad õnnelikeks ja teised mitte. Hiljutised teadussaavutused demonstreerivad, kuidas õnne, empaatia, kaastunde ja muude positiivsete emotsioonidega seotud ajupiirkonnad muutuvad rahunemist ja keskendumist toetavaid praktikaid tehes tugevamaks, aktiivsemaks, ärksamaks. Ajuskaneerimise abil saame vaadata, kuidas rahulolematus, närvilisus ja stress hakkavad hajuma ja nende asemele jääb sügav värskustunne. Enda ja teiste suhtes empaatia ja tõelise mõistmise, armastuse ja hoolivuse tundmisel on tohutu mõju tervisele ja heaolule (ärksuse juhtiv teadlane maailmas Mark Williams, ajakirjanik Danny Penman „Ärksus: tee rahuni pöörases maailmas“). Me ise saame oma sisemise rahu ja heaolu huvides väga palju ära teha. Rohkem teavet on siin ja siin.
Ärksus ehk täielik tähelepanu ja teadlikkus ümbritsevast on elukvaliteet, mille olulisuse mõistmine ja milleni jõudmine ei sünni paraku möödaminnes. See ei ole ka lihtsalt hea juhtmõte: “Aga muidugi, osalen rohkem oma elus ja kritiseerin vähem ning kõik läheb paremaks. Miks ma varem selle peale ei tulnud?” Sellised mõtted on parimal juhul vaid ajutised ega kinnistu peaaegu kunagi. Kuigi teadlikult elamine ja vähem kriitilisust kõige muu suhtes on tõepoolest väga hea plaan, ei ole võimalik pelga ideega kaugele jõuda. Et ärksusest ehk täielikust tähelepanust ja teadlikkusest ümbritsevast oleks tõeliselt abi, on vaja täielikku pühendumust. See on eluviis, mitte vaid hea juhtmõte või kaval tehnika, mis toetudes teaduslikele uuringutele, avaldab tugevat mõju inimese tervisele, heaolule ja õnnele (ärksuse juhtiv teadlane maailmas Mark Williams, ajakirjanik Danny Penman „Ärksus: tee rahuni pöörases maailmas“).
Eckhart Tolle kirjutab raamatus „Siin ja praegu: kohaloleku jõud“: „Kas sulle ei meeldi see, mida sa teed? Sinu töö või miski, mida sa oled nõustunud tegema, aga osa sinust tõrgub selle vastu? Kas sa kannad mõne lähedase vastu vimma? Kas sa näed, et sellest tekkiv energia on nii kahjulik, et see mürgitab nii sind kui ka teisi sinu ümber? Vaata tähelepanelikult enda sisse! Näed sa seal kasvõi kõige pisemat vastumeelsuse ja vastuhakukübet? Kui jah, siis jälgi seda nii mõistuslikul kui ka emotsionaalsel tasandil! Missugused mõtted sul tekivad? Missugune on see emotsioon, millega su keha neile mõtetele reageerib? Tunneta seda! On see meeldiv või ebameeldiv? Kas see on energia, mida sa tahad enda sees näha? Oluline on, et sa avaldad vastupanu sellele, mis on. Sa muudad praeguse hetke oma vaenlaseks. Sa oled õnnetu. Kui siin ja praegu on sinu jaoks väljakannatamatu ja see teeb sind õnnetuks, on sul kolm arukat võimalust: eemaldu situatsioonist, muuda seda või lepi sellega! Kui sa tahad oma elu eest vastutuse enda kanda võtta, pead sa valima ühe neist kolmest variandist ja sa pead seda tegema kohe. Ja siis pead leppima tagajärgedega, ilma negatiivsuseta. Hoia oma sisemine ruum puhas!“ Teadlaste väitel on ainult meil endil see imeline võimalus – muuta oma elu tundmatuseni.
Meelerahu ja tähelepanu koolitaja Marika Ivandi toetab lapsi, noori ja täiskasvanuid teadliku rahunemise ja keskendumiseni jõudmisel ning oma elukvaliteedi tõstmisel järgmisel viisil:
- Kahepäevane (või õhtu, päev ja kuni pärastlõunani) seminar „Teadlik rahunemine ja keskendumine“; seminariga kaasnevad isiklikud praktikad veel 7 nädalat peale seminari; soovitavalt toimuvad peale 8. nädalat isiklikku praktiseerimist 1-2 jätkuseminari päeva; osalejate arv võiks jääda vahemikku 12-16.
- Kaheksa nädala jooksul 1,5-2 tundi koolitust (näiteks alates septembrist reedeti või laupäeviti ühe organisatsiooni 1. grupp 10:00-11:30, 2. grupp 12:00 – 13:30, 3. grupp 14:00 – 15:30, grupis korraga kuni 16 osalejat) + vahepealne isiklik praktiseerimine meilile saadetava juhendi abil.
- Järjepidev tugi aastas ca 4 korda toimuvate seminaride näol, soodsam registreerumine 26.-28.08.2016 toimuvale eneseväestamise suveseminarile hiljemalt 15.08.2016, olete väga oodatud.
- Individuaalne töö nii laste, noorte kui täiskasvanutega vastavalt kokku lepitud ajakavale.
Teemad, mida käsitletakse:
1) Autopiloodist (tegevuste, liigutuste automaatsusest) ärkamine;
2) Kehaga parema kontakti leidmine;
3) Igapäevane teadlikkus ümbritsevast;
4) Emotsioonide ja mõtetega suhestumine;
5) Suhestumine enda ja teistega;
6) Elus tasakaalu saavutamine;
7) Ärksus (täielik tähelepanu ja teadlikkus ümbritsevast) igapäevaelus.
Juulis toimunud eneseväestamise suveseminaril osalenud Kadri kirjutas tagasisides: „Tänan Sind südamest selle seminari eest. See oli rahutoov, tasakaalustav nädalavahetus. Endasse vaatamise aeg. Ma sain seminarilt rohkem kui ootasin. Mõni mõttepusa keris ennast lahti ilma sundimata ja mulle ootamatul moel.“
Mais lõppenud kahepäevase koolituse tagasisidet lugedes selgus, et kolm osalejat olid koolitaja Marika Ivandi tööga pigem rahul ja kõik ülejäänud täiesti rahul, paljud tänasid südamest.
Teadlikule rahunemisele ja keskendumisele pühendatud kaheksanädalasel (8×1,5 tundi, aprill-mai 2016) praktilisel kursusel osalenud 4. klassi Sander tõi viimasel kohtumisel välja oma ema öeldu, et Sander on rahulikum. 6. klassi Robert lisas, et tal on lihtsam ennast kellegi mõttetust jutust välja lülitada. 1. klassi Uku ema aga tõi välja, et ta märkab enam ja taipamisi on rohkem.
Tellimused organisatsiooni esindaja poolt ja lisateave: marika@meistritekool.ee, 5124183.