Ärksameelsus (mindfulness) Iisraeli koolides

Selle tunni ajal minu pinged mööduvad kui pilved taevas. Ma armastan seda tundi, sest alati peale tundi tunnen ma rahu ja headust iseendas. Shefi, Iisraeli kooli 6. klassist

20. märtsil külastas Eestit Iisraeli mindfulnessi ekspert dr Nimrod Sheinman ja viis läbi koolitust „Laste ärksameelsuse (mindfulness) arendamine“. Osalejaid kogunes nii palju, et koolitust korrati sama päeva õhtul veelkord.
Inglismaa koolitaja ja terapeut Kevin Laye, kes 2016. aastal koolitas Eestis seminaril „Mindfulness ehk ärksameelsus“, kirjutas tutvustavas materjalis järgmiselt. Mida me mõistame ärksuse, ärksameelsuse, tähelepaneliku teadveloleku, inglise keeles mindfulnessi all? See on omadus, mida saab arendada nii meditatsioonis kui igapäevaelus. Ärksus aitab meil olla praeguses hetkes. Miks see kasulik on? Meie vägi on käesolevas hetkes. Kui oleme oma mõtete ja tähelepanuga ekslemas kahetsusega minevikus või hirmuga tulevikus, siis ei ole meil väge tegemaks vajalikke muudatusi siin ja praegu.
Ärksameelsust uuritakse teadusmaailmas jätkuvalt ning selle efektiivsust on korduvalt tõestatud. Väidetavalt võib see aidata alandada stressi, tugevdada immuunsust, ennetada haigusi, kiirendada paranemist, parandada unekvaliteeti, kogeda senisest enam sisemist rahu jne. See on olemise kunst, kus pole vaja pidevalt võrrelda end teistega või enda vastavust kokkulepitud standardile, anda hinnanguid ja olla pidevas rahulolematuses. Ärksust praktiseerides oled üha enam tähelepanuga praeguses hetkes, su elus on vähem stressi, rohkem elurõõmu ja kirkust ning tänu sellele pääsed automaatpiloodil toimetamisest ja ennast hävitavalt elust läbi tormamisest.
Dr Nimrod Sheinman selgitas, et ärksameelsus (mindfulness) on lisatud paljude Iisraeli koolide õppekavva, sest neis tundides luuakse alus laste paremaks õppimiseks, luuakse tingimused, mis võimaldavad õppimisel juhtuda.
Iisraeli esimene iganädalaselt vähemalt ühe tunni ulatuses mindfulnessi õpetav 6-klassiline kool on seda teinud juba 17 aastat. Üsna vaeses piirkonnas asuv kool on akadeemiliste tulemuste poolest jõudnud Iisraelis kolmandale kohale.

Share Button