Katkendeid raamatust „Loomulik õppimine uudishimule ja huvile toetudes“

Raamatus kirjeldan ma loomulikku, ürgselt omast, salapärast, rõõmu täis, aktiivset õppimist, mida iga inimene endas kannab. Õppimine on kütkestav, loov, hästi tuttav mäng. See on ühine, vastutustundlik ja vaba tegutsemine. See on spirituaalne, terviklik läbielamine ja intuitiivne tajumine. Seda ei tohi segada. Inimene säilitab selles loomulikkuses oma eheduse, oma vabaduse, oma usalduse ja oma väärikuse. Lapsed ja noored kogevad, et nad kuuluvad selle juurde. Nad tahavad vastastikust jagamist ja kontakti üksteisega.

Spiel- und Lernort´is, mis nüüd juba neljandat aastat tegutseb, on kõige rohkem esitatav küsimus: teevad siis lapsed meie juures, mida nad tahavad? Vastus on alati sama. Jah ja ei. Jaatavalt vastatakse sellele küsimusele sellepärast, et see on tõesti nii. Inimene õpib otsustama, mida ta tahab teha, õppida või mängida. See on enamus inimestele suur väljakutse. Täiskasvanud unustavad selle sageli. Lapsi saadetakse seejuures tähelepanelikult ja toetatakse ettevaatlikult. Nad õpivad, et nad on väärtuslikud. Nad kogevad, et nad on oodatud. Täna on see oluline õppimise põhialus. Eitavalt vastatakse küsimusele seepärast, et kokku on lepitud selged piirid, milles nii vanad kui noored püsima peavad.

Tuleb aeg, kui täiskasvanud inimene hakkab ka lastelt õppima. Me õpime tõeliselt kuulama, tõeliselt nägema, lapsed näitavad meile teed, kui me oleme selleks avatud ja püüame neid mõista, südamega mõista.

Täiskasvanu, kes iseendaga hästi läbi saab, oma eheduse on säilitanud, kes ennast usaldab, suudab seda kõige paremini. Harva möödub päev, mil ma mitte midagi juurde ei õpi.

Rita Laube raamatut „Loomulik õppimine uudishimule ja huvile toetudes“ saab tellida aadressil marika@meistritekool.ee.

Share Button