Tunnetusmänge- ja harjutusi alates 2. eluaastast

Toetudes Heike Baumi raamatule „Ma ei mängi sinuga!“ ja Vaikuseminutite praktiseerija-koolitaja kogemustele toome teieni mänge ja harjutusi, mis aitavad lastel oma taju enda ja teiste jaoks tundlikumaks muuta. Kõigepealt on oluline tekitada avatud ja vaba atmosfäär. Mänge ja harjutusi esitatakse kui meeldivat võimalust iseennast rohkem tundma õppida. Hädavajalik on, et lapsed saaksid ise kogemusi ja et nad kohtleksid üksteist aktsepteerivalt, sest iga mängija tunnetab situatsioone omamoodi, kogemuste vahetamise käigus võivad nad võlutult avastada, kuidas nad oma isiklike kogemustega üksteist vastastikku rikastavad. Täiskasvanute jaoks tähendab see enda pidurdamist nii palju kui võimalik. Kui lapsed otsivad lahendusteed, mille kohta täiskasvanu oma kogemustele toetudes juba teab, et see eesmärgini ei vii, on tähtis lasta lastel iseseisvalt selle kogemuseni jõuda. Kui täiskasvanult palutakse tema poole pöördudes abi, siis peaks täiskasvanu ainult sellesse ülesandesse sekkuma.

Enne kui lapsed alustavad neid ümbritseva maailma ja inimeste jälgimist, on neil hea tunnetada kõigepealt iseennast.

Täiskasvanu suunab laste järk-järgulist tegevust: „Me asetame end mugavalt põrandale. Me proovime täpselt tunda, milliste kehaosadega me põrandat puudutame. (Paus.) Me alustame peast ja keskendume täielikult sellele puutepunktile, millega pea põrandat puudutab. Me uurime seda tunnet peas ja seda, kas see tunne on meeldiv või mitte. (Paus.)“

Niimoodi juhatab täiskasvanu lapsi samm-sammult nende reisil läbi terve keha, lõpetades kandadega.

„Nüüd hingame sügavalt sisse ja kujutame ette nagu hakkaksime õhku jalgadesse imema. Siis puhume õhu suurest varbast peale hakates läbi kopsude uuesti välja. (Paus.) Järgnevalt mõtleme selle üle, mida eriti vahvat me tahame sellel päeval kogeda. (Paus.) Nüüd „ärkame“ rahulikult. Me tõuseme aeglaselt ja ettevaatlikult üles ning jälgime täpselt, kuidas üksikud kehaosad põrandast lahti lasevad ja teised see-eest rohkem vastu põrandat suruvad. Kui me mõlemal jalal püsti seisame, tõmbame sügavalt õhku sisse ja tervitame päeva valju hõiskega.“

Share Button