Ärksuse teekond

Üle kümne aasta olin töötanud õpetaja ja õppejuhina ühes Eesti suurimas koolis. Viimasel ajal märkasin, et aina sagedamini polnud ma rahul ei iseenda ega koolikeskkonnaga, mind vaevasid mu enda muremõtted tööülesannete ja suhetega tööl ning kodus justkui mitte piisavalt hästi toimetulemisest, ka tervis andis märku, et kõik pole korras. Ühel päeval jõudsin otsusele, et ma tulen koolist ära.
Eckhart Tolle kirjutab raamatus „Siin ja praegu: kohaloleku jõud“: „Kas sulle ei meeldi see, mida sa teed? Sinu töö või miski, mida sa oled nõustunud tegema, aga osa sinust tõrgub selle vastu? Kas sa kannad mõne lähedase vastu vimma? Kas sa näed, et sellest tekkiv energia on nii kahjulik, et see mürgitab nii sind kui ka teisi sinu ümber? Vaata tähelepanelikult enda sisse! Näed sa seal kasvõi kõige pisemat vastumeelsuse ja vastuhakukübet? Kui jah, siis jälgi seda nii mõistuslikul kui ka emotsionaalsel tasandil! Missugused mõtted sul tekivad? Missugune on see emotsioon, millega su keha neile mõtetele reageerib? Tunneta seda! On see meeldiv või ebameeldiv? Kas see on energia, mida sa tahad enda sees näha? Oluline on, et sa avaldad vastupanu sellele, mis on. Sa muudad praeguse hetke oma vaenlaseks. Sa oled õnnetu. Kui siin ja praegu on sinu jaoks väljakannatamatu ja see teeb sind õnnetuks, on sul kolm arukat võimalust: eemaldu situatsioonist, muuda seda või lepi sellega! Kui sa tahad oma elu eest vastutuse enda kanda võtta, pead sa valima ühe neist kolmest variandist ja sa pead seda tegema kohe. Ja siis pead leppima tagajärgedega, ilma negatiivsuseta. Hoia oma sisemine ruum puhas!“ Mina olin otsustanud eemalduda, sest ma ei teadnud siis veel, et minu rahulolematus tuleneb minu enda sisemaailma tasakaalutusest, oskamatusest oma emotsioonide ja mõttekontseptsioonidega toime tulla, neid suunata, oma elu ise juhtida. Ma ei tulnud selle peale, et keskkond ehk siis mind ümbritsev ei mängi sugugi nii suurt rolli kui minu sisemaailmas toimuv.
Ma tänan südamest kõiki oma õpetajaid, kes on mind erinevate praktikate abil suunanud tähelepanu ühel asjal pikka aega hoidma, mida kasutan tähelepanu fookusena. Me kipume pidama selliseid asju iseenesestmõistetavaks, nagu näiteks toidu maitse, tunded kehas, hingamine või tavalise vaatepildi värvid ja kujud. Harjutasin üha uuesti ja uuesti ilma hinnangute või enesekriitikata tagasi tulema sinna, millele olin otsustanud tähelepanu suunata.
Ma õppisin nägema häirivaid mõtteviise ja seda, kuidas mõistuse pidev vada võib tuimastada meeled ning imeda värvid ja tekstuuri igast käesolevast hetkest välja. Mõistsin, et tegutsemisrežiimist saab probleem vaid siis, kui ta keeldub liiga väsinuna alla andmast ja kiire elu sunnib tegutsemisrežiimi üle kasutama. Ma õppisin end tegutsemisrežiimist eraldama ja käivitama olemisrežiimi, tegema valikuid vastavalt minu enda vajadustele, et käituda oskuslikumalt olukordades, kus liiga kiire elutempo, stress ja kurnatus kipuvad võimust võtma.
Närvilisus, stress, rahulolematus ja kurnatus on signaalid, mis annavad märku, et meie elus on midagi valesti. Neile tuleb tähelepanu pöörata. Ma kogesin selle kõigega leppimise jõudu, mis avab ukse täiesti teistsuguse eluviisi juurde, mis annab julguse elada igal hetkel oma elu täiel rinnal ja praegu, mitte lükata elamist edasi homseni. Meil kõigil on kombeks öelda näiteks, et „Magan end nädalavahetusel välja“, kuid praegune hetk on ainus, mille ma saan. Mul on aeg ärgata üles ja taibata seda, saada täielikult teadlikuks elust, mis mul juba on. Ma õppisin sõbrunema iseenda ja kõigega enda ümber just nii nagu need on ning märkama iga imelist hetke oma elus.
Ma olen siiralt tänulik kõigile oma õpetajatele ja kummardan sügavalt nende ees. Mu lähedased, Vaikuseminutite meeskond, Teadliku Muutuse Kunsti õpingukaaslased, Kriya hatha jooga õpetajad ja paljud teised.
Viimased viis aastat on olnud tõeline ärksuse teekond. Kui Sa tahad arukaid muutusi oma ellu tuua, siis saadan Sind hea meelega ka Sinu teekonnal. Tallinna Õpetajate Majas algab juba esmaspäeval, 16. oktoobril kuut kohtumist ja vahepealseid praktikaid sisaldav kursus „Ärksuse teekond (mindfulness)“, kus käsitleme samu teemasid ja kogeme praktilisi harjutusi, mis aitasid mul jõuda ärksuse kui täieliku tähelepanu ja teadlikkuseni ümbritsevast, tulla tegutsemisrežiimist olemisrežiimi, teha valikuid vastavalt minu vajadustele, käituda oskuslikumalt erinevates olukordades, juhtida oma emotsioone, mõtteid ja iga hetke oma elus. Ehk jõuad veel liituda!

 

Share Button